V článcích na těchto webových stránkách se snažím detailněji popsat určitá ekonomická či Bitcoinová témata. Jednotlivé články jsou seřazeny chronologicky, od nejnovějšího, po ten nejstarší.
Článek kritizuje některá nepřesná až zavádějící tvrzení guvernéra ČNB Aleše Michla v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu.
Nezávislost centrální banky je nesrovnatelně tou nejdůležitější podmínkou pro správné kroky v měnové politice. Přesto však může být ohrožena!
Je ČNB skutečně nezávislá? A proč je vůbec nezávislost centrální banky tak klíčová? Co může nezávislost ČNB do budoucna ohrozit? Odpověď na tyto otázky naleznete v následujícím článku.
Účelem tohoto krátkého článku je poukázat na některá zásadní zmatení, která panují kolem tzv. Greshamova zákona a objasnit je.
ECB nedávno zveřejnila svůj nový postoj k bitcoinu a krptoaktivům. V tomto článku jej rozeberu a podrobím kritice.
Bitcoin není jen další investiční instrument. Je to pokus o vytvoření nového, decentralizovaného měnového uspořádání nebo alespoň konkurence toho stávajícího.
Co je to windfall tax? Proč o této dani v současnosti Ministerstvo financí uvažuje a proč se domnívám, že přinese mnohem více škody než užitku?
Služba BtcPayServer umožňuje fungování technologie crowdfunding. V tomto článku se dozvíte, proč tato implementace crowdfundingu neřeší ten problém, co crowdfunding řešit má.
Proč může trh selhat při poskytování veřejných statků? Přináší řešení stát? A nemůže i stát selhat? Tak přesně o tom je můj článek o veřejných statcích.
Jakým způsobem je u Bitcoinu zabezpečena veřejná účetní kniha – blockchain? Odpověď na tuto otátzku naleznete právě v tomto článku.
Co je to Bitcoin, jaká byla motivace pro jeho vznik a proč se jedná o tak zásadní inovaci v oblasti peněz?
V tomto slovníku naleznete veškeré důležité Bitcoinové pojmy, které je pro jeho studium dobré znát.
Ekologičtí aktivisté často tvrdí, že je kapitalismus pro planetu problémem a že za současnou environmentální situaci může právě on, avšak je to skutečně pravda?