Ekonomický systém nebyl nikdy tak složitý a zároveň fragilní, jako je dnes, a proto je velmi důležité se v něm umět zorientovat.
V této zevrubné analýze podrobuji kritice některé výroky guvernéra České národní banky Aleše Michla a popisuji příběh inflace v ČR.
Je pravým viníkem inflace v ČR rozhazovačná politika vlády, anebo Česká národní banka? A kdo by s inflací měl bojovat? A jakými prostředky?
Proč je kredibilita centrální banky tak důležitá? A co ji může poškodit?
Letos jsme si připomněli 100. výročí úmrtí našeho prvního ministra financí Aloise Rašína. Jeho postoje jsou nanejvýš poučné i dnes, zvlášť s ohledem na nynější kroky ČNB.
Kryptoměny jako možný platební prostředek budoucnosti. To bylo téma letošního ročníku soutěže pro studenty SŠ.
Článek kritizuje některá nepřesná až zavádějící tvrzení guvernéra ČNB Aleše Michla v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu.
Článek shrnuje nejdůležitější aspekty Rakouské teorie hospodářského cyklu (ABCT).
Nezávislost centrální banky je nesrovnatelně tou nejdůležitější podmínkou pro správné kroky v měnové politice. Přesto však může být ohrožena!
Je ČNB skutečně nezávislá? A proč je vůbec nezávislost centrální banky tak klíčová? Co může nezávislost ČNB do budoucna ohrozit? Odpověď na tyto otázky naleznete v následujícím článku.
Účelem tohoto krátkého článku je poukázat na některá zásadní zmatení, která panují kolem tzv. Greshamova zákona a objasnit je.
Co je to windfall tax? Proč o této dani v současnosti Ministerstvo financí uvažuje a proč se domnívám, že přinese mnohem více škody než užitku?
Proč může trh selhat při poskytování veřejných statků? Přináší řešení stát? A nemůže i stát selhat? Tak přesně o tom je můj článek o veřejných statcích.