V článcích na těchto webových stránkách se snažím detailněji popsat určitá ekonomická témata. Jednotlivé články jsou seřazeny chronologicky, od nejnovějšího po ten nejstarší.
Ačkoli již pár let uběhlo od doby, kdy celý svět postihla pandemie viru SARS-CoV-2, toto období zanechalo přinejmenším na ekonomiku mnoho velice nepříjemných dopadů. Co se z pohledu veřejných financí tak změnilo a kdo nakonec zaplatí stále znepokojivě bobtnající dluh vlády?
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém listopadovém měnověpolitickém zasedání ponechala své krátkodobé úrokové sazby na stávající úrovni. Proč tak ČNB učinila, přihlédneme-li k očekávanému sestupnému vývoji míry inflace, a byl to celkově vzato správný krok?
Ten, kdo pozorně sledoval dění v měnové politice (nejen) v posledních letech, jistě nemohl přehlédnout terminologické sousloví kvantitativní uvolňování, pro nějž se vžilo lidové označení „tištění peněz“. O co přesně se jedná a je skutečně pravdou, že centrální banky tisknou peníze?
Tato studie nejprve stručně popisuje fungování cenového mechanismu a z něj vzcházejícího spontánního řádu trhu, následně tyto myšlenky aplikuje na jednotlivé oblasti a nakonec analyzuje, jakým směrem naše společnost směřuje s přihlédnutím k ekonomickým fenoménům.
Proč se tak často nenaplňují očekávání ohledně dopadů vládních regulací? Proč se nesčetněkrát rozcházejí skutečné důsledky státních intervencí se záměry politiků, kteří je prosazují? Ekonomie zná na tyto podnětné otázky elegantní odpovědi.