ekonomie

Inflace v říjnu vzroste, přestože ceny rostou pořád pomaleji

Článek vyšel pro Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). Odkaz: https://e-news.cz/nazory/ceta-inflace-v-rijnu-vzroste-prestoze-ceny-rostou-porad-pomaleji/

Míra inflace v září v meziročním vyjádření klesla až na 6,9 %. Oproti srpnu se tak jedná o 1,6% pokles, což je o dost více, než kolik očekávali analytici finančního trhu. Jak popisuje Petr Sklenář, za touto změnou stojí výlučně zlevňující potraviny a energie.

Vývoj spotřebitelských cen. Zdroj: ČNB, ARAD. Pozn.: měsíční data; stejné období předchozího roku = 100.

Petr Sklenář ve společném podcastu s Miroslavem Zámečníkem podotkl, že nyní nastává ten nejdůležitější okamžik celého dezinflačního procesu, jelikož se právě teď rozhodne, zda se inflace dostane přímo na svoji 2% cílovou hodnotu, anebo se dále sníží pouze mírně a na delší dobu ustrne nad inflačním cílem. Ačkoli – jak praví člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub – vidíme jasné známky toho, že inflace klesá, ČNB nad inflací ještě stále nevyhrála a jedna z největších překážek teprve čeká na své zdolání.

A jak se bude inflace vyvíjet v následujících měsících? Hned od října nás čeká jeden statistický paradox, kterému se na blogu České národní banky věnují ekonomové Tomáš Adam a Jiří Schwarz ml. Jde ve zkratce o to, že říjnová inflace vyskočí, i kdyby se již nezdražovalo. Zatímco do výpočtu zářijové inflace byla započítána i rekordně nízká inflace v říjnu loňského roku (–1,4 %), letošní říjnová inflace ji už obsahovat nebude. Aby nebyla udávaná inflace za říjen letošního roku vyšší než ta zářijová, musela by meziměsíční inflace v říjnu klesnout o více než 1,4 %, což je krajně nepravděpodobné.

Paradox říjnové inflace. Zdroj: ČNB, čnBlog

A čím to vůbec je, že se v říjnu loňského roku míra inflace propadla na tak nízké hodnoty? Důvodem je, že byl v tento měsíc zaveden tzv. úsporný tarif, kvůli čemuž výrazně klesla cena spotřebního koše oproti předchozímu měsíci, a to dokonce nejvíc v celé historii samostatného českého státu.

Na závěr dodejme, že se jedná o ryze statistický efekt. Zvýšená říjnová inflace (která bude pravděpodobně čítat více než 8 %) není žádným důkazem neúspěšného dezinflačního procesu České národní banky. Všechny relevantní informace naopak nasvědčují tomu, že by se inflace v ČR měla dostat k cíli ČNB již začátkem nadcházejícího roku.


Sdílet

Stáhnout v pdf